کاسه نمد

برای قرن های زیادی مهندسان با چالش آب بندی در دستگاه های متحرک روبرو بودند و در این سال ها تحقیقات بسیاری را روی آن ها انجام دادند. در زمان ها یگذتشه که افراد شروع به مهاجرت به سمت غرب داشتند، به سیستم های آب بندی بیشتر احتیاج داشتند تا چرخ های ارائه ها را بتواند تا مدت زیادی آب بندی کند. از انواع اولیه آب بندها نوارهای چرمی و نمدی بودند که قادر بودند تا چربی حیوانات را در اکسل های چرخ حفظ کند. اما پس از آنکه انقلاب صنعتی اتفاق افتاد، و متورهای درون سوز و جعبه دنده ها، به قطعات بهترین باری اب بندی احتیاج داشتند.

به همین خاطر بود که در سال های 1920 به کمک چرم مقاوم در برابر روغن و یک محفظه فلزی، کاسه نمد جدیدی ساخته شد. در انتهای جنگ جهانی دوم، مهندسین توانستند کاسه نمد ها را بهبود ببخشندو لاستیک های مصنوعی جایگزین چرم شدند. رفته رفته در سال های حدودا 1960، الاستومرهایی تولید شدند که دارای مقاومت دمایی بالا را داشتند آن ها از موادی مانند سیلیکون، پلی اکریلات و فلوئوروکربن ها استفاده شده بود.

اما اگر بخواهیم کمی درباره ی شیوه ی کارکرد کاسه نمد صحبت کنیم باید بگوییم که نحوه کاسه نمد بسیار ساده است. لبه کاسه نمد بر روی بخش دوار دارد. و همچنین جداره در محفظه نگهدارنده به شکل فشرده چفت می شود و به این ترتیب، کاسه نمد منظور نظر می تواند در جای خود قرار بگیرد. اما نکته ی مهم در این زمنیه این است که کاسه نمد برای جلوگیری از حرارت زیاد، لبه های کاسه نمد باید روغن کاری شود.

اگر بخواهیم بهتر این مسئله را بازگو کنیم، باید بگوییم که کاسته نمد از طریق عمل پمپ کردن در مکان تماس، می تواند از نشتی جلوگیری نماید.

به طور خلاصه باید بگوییم که کاربرد کاسه نمد به شرح زیر می باشد:

این قطعه در سیستم های متحرک شامل حرکات نوسانی رفت و برگشت هستند.

  • حرکت دوار: همانطور که مشخص است چرخش در این سیستم ها برای آبندی عملی مهم محسوب می شود.
  • حرکت نوسانی: در این نوع حرکت شفت با زاویه ای معین در یک قوس نوسان می کند
  • حرکت رفت و برگشتی: همانطور که می دانید شفت به شکل رفت و برگشت به محفظه ی مورد نظر وارد می شود.

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که کاسه نمدهای شعاعی برای عملکرد در سیستم های پرفشار طراحی نشده اند. در واقع بخش انعطاف پذیر آن ها بسیاری نازک است و آن ها از هیچ گونه حمایت مستحکمی برخوردار نیستند

انواع کاسه نمد

کاسه نمدها نیز مانند سایر قطعات دیگر دارای انواع متفاوتی می باشند.